One week full of job interviews is finally over!!

9. june 2015 at 16:18 | Jane
OK, tak teda oficiálně prohlašuju, že je ze mě opět stážistka! Jupíí, svět je zase o něco krásnější!!

Musím říct, že několik posledních dní bylo docela šílených, prakticky ob den jsem měla nějaký pracovní pohovor, ale vyplatilo se a od července nastupuju na čtyřměsíční stáž.

Jsem docela trémistka, takže mi na to, abych znervózněla, úplně stačilo přečíst si mail s pozvánkou na pohovor anebo zvednout příchozí hovor od potencionálního zaměstnavatele. Před úplně prvním pohovorem jsem proto pročetla desítky článků na netu o tom, jak je důležitá každá maličkost, to co má člověk na sobě, způsob jakým podáváte ruku a podobné blbosti. No nemůžu říct, že tohle počteníčko by bylo nějakým zázračným lékem na nervozitu, možná právě naopak.

Další super věc je pročítat si typické pohovorové otázky typu: Jaké jsou vaše silné stránky a jaké jsou vaše slabé stránky, které chcete změnit? Kde se vidíte za 5 let? Čím se odlišujete od ostatních kandidátů na tuto pozici? A podobné lahůdky... Jak asi můžu vědět, čím se od ostatních kandidátů odlišuji, když nemám žádné informace ani o jejich počtu ani o tom, o koho se jedná?

Po prvním absolvovaném pohovoru jsem ale pochopila, že je nejlepší improvizovat a na každou otázku upřímně odpovědět, než se učit nějaké fráze zpaměti, protože dle mého názoru, se na pracovní pohovor moc připravit nejde. Jediné, co jste schopní ovlivnit předem je to, v čem přijdete oblečení, to, jak se na místo konání dopravit, případně zjistit si nějaké info o společnosti, u které se ucházíte o zaměstnání. Zbytek je spíš o štěstí a o tom, jak jste schopní na personalistu zapůsobit.

Moje první zkušenost s osobním pohovorem v posledních týdnech byla docela bizarní. Jednalo se o můj druhý pracovní pohovor v životě, a i když můj první pohovor, který jsem absolvovala loni, dopadl dobře a tenkrát jsem svou první stáž v bance získala, byla jsem nervózní a snažila jsem se připravit na každý zádrhel, který by mě mohl potkat. Těmito přípravami jsem strávila skoro celý den, řekla bych, že docela zbytečně. Jak si myslíte, že tenhle "pohovor" probíhal?


Když jsem přišla do nejmenované společnosti, tak mi "paní šéfová" ani nepodala ruku. Místnost, ve které pohovor, jestli se těm třem minutám, které jsem tam strávila, vůbec tak dá říkat, byla v podstatě průchozí. Na obou stranách místnosti zůstaly otevřené dveře a já tak slyšela to, co vedle dělali ostatní pracovníci firmy, stejně tak, jako oni mohli slyšet náš rozhovor.
Posadily jsme se a zmíněná paní si šla vytisknout můj životopis. Když se konečně vrátila, a pročítala si ho, řekla něco jako "Jéé vy studujete tuto školu?" (Takže se předtím ani neobtěžovala se na můj životopis podívat.)
Do místnosti vešel její, předpokládám, že manžel, aby se s ní rozloučil či co. No a z čeho jsem usoudila, že je to její muž? Pravděpodobně z toho, že když vešel, paní vstala aby se s ním rozloučila a větu začala slovy "Miláčku, ty už jedeš..."
No a tak tam sedím a mezitím, co se tam ehm..líbají.. nevím, kam koukat.
Vzápětí, co ten člověk odešel, vzala paní telefon a někomu volala a s telefonem u ucha mi povídá: "Tak mi o sobě něco povězte." No tak jsem teda, trochu vyvedená z míry, spustila.
Následně mě paní informovala, že ohledně dané pozice si na pohovor pozvali ještě 3 další kandidáty a že jeden z pozvaných je i "nějaká kadeřnice", u které už nyní ví, že jí to místo ale "fakt nedá" (proč teda tu slečnu zve na pohovor, to jsem opravdu nepochopila).
Celou naši "konverzaci" zakončila slovy "My se vám ozveme ještě dnes". Samozřejmě se neozvali. Ale řekla bych, že vzhledem k serióznosti s jakou paní šéfová pohovor vedla, nemusím litovat toho, že mi tato opravdu velmi významná pozice administrativního pracovníka v jejich firmě nabídnuta nebyla.

Po této zkušenosti jsem si řekla, že vážně nemá smysl se ničím stresovat a trávit celý den přípravou na něco, co nakonec může vypadat podobně jako mé předešlé "pracovní setkání". A tak jsem si den před mým dalším pohovorem nachystala věci, zjistila autobusové spoje a v průběhu opravdu horkého dne relaxovala u bazénu. A následující den, vše proběhlo, tak, jak mělo :).

A co vy a vaše pracovní zkušenosti? Upřímně doufám, že jste se nesetkali u pracovního pohovoru s podobnou osobou jako já...

Jane.
 

1 person judged this article.

Comments

1 Zita Zita | Web | 10. june 2015 at 7:31 | React

Z té paní "šéfové" se mi udělalo v tuhle chvíli až psychicky zle, to se mi snad jenom zdá..

Jinak gratuluju, paní nebo slečno stážistko. :-)

2 Jane Jane | 10. june 2015 at 10:00 | React

[1]:Děkuju :-), no evidentně o mě vyloženě stála, jinak si to neumím vysvětlit :-D..

3 Elis Elis | Web | 10. june 2015 at 16:13 | React

Tak to gratuluji, to je velký úspěch, hlavní je že ses tam dostala a ostatní se poddá...

4 Jane Jane | 10. june 2015 at 16:59 | React

[3]: Díky, naštěstí jsem se dostala do jiné firmy.. a mám z toho vážně radost :-)!

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement